SVIDs styrelse består av ledamöter utsedda av Tillväxtverket, IVA (Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien), Svensk Form och Intressentföreningen för SVID.

Styrelsemedlemmar

  • Alex Liebert, ordförande
    Partner, Business Development, Usify AB
    E-post: alex.liebert@usify.se
    Utsedd av Tillväxtverket
  • Vakans
    Utses av Tillväxtverket
  • Thomas Degn
    Universitetslektor, Designhögskolan, Umeå universitet
    E-post: thomas.degn@umu.se
    Utsedd av IVA, Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien
  • Helen Rönnholm
    Chef, regionala exportrådgivare, Business Sweden
    E-post: helen.ronnholm@business-sweden.se
    Utsedd av IVA, Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien
  • Mats Widbom
    Vd, Svensk Form
    E-post: mats.widbom@svenskform.se
    Utsedd av Svensk Form
  • Lars Bülow
    Affärsområdeschef, Office & Home Interiors, Brand & Design Director
    E-post: lars@sandinbulow.se
    Utsedd av Svensk Form
  • Cecilia Tall
    Generalsekreterare, TEKO – Sveriges Textil – och Modeföretag
    E-post: cecilia.tall@teko.se
    Utsedd av Intressentföreningen för SVID
  • Anders Rune
    Grundare, FamAB Rune
    E-post: ABRune@telia.com 
    Utsedd av Intressentföreningen för SVID
  • Helena Karlberg, Vittra vision AB
    E-post: helena.karlberg@vittravision.se
    Utsedd av Intressentföreningen för SVID