SVIDs styrelse

Styrelse

SVIDs styrelse består av ledamöter utsedda av Tillväxtverket, IVA (Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien), Svensk Form och Intressentföreningen för SVID.

Styrelsemedlemmar

  • Alex Liebert, ordförande
    Partner, Business Development, Usify AB
    E-post: alex.liebert@usify.se
    Utsedd av Tillväxtverket

  • Magnus Lundin
    Vd, SISP, Swedish Incubators & Science Parks
    E-post: magnus.lundin@sisp.se
    Utsedd av Tillväxtverket

  • Thomas Degn
    Universitetslektor, Designhögskolan, Umeå universitet
    E-post: thomas.degn@umu.se
    Utsedd av IVA, Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien

  • Helen Rönnholm
    Chef, regionala exportrådgivare, Business Sweden
    E-post: helen.ronnholm@business-sweden.se
    Utsedd av IVA, Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien

  • Ewa Kumlin
    Vd, Svensk Form
    E-post: ewa.kumlin@svenskform.se
    Utsedd av Svensk Form

  • Lars Bülow
    Affärsområdeschef, Office & Home Interiors, Brand & Design Director
    E-post: lars@sandinbulow.se
    Utsedd av Svensk Form

  • Cecilia Tall
    Generalsekreterare, TEKO - Sveriges Textil - och Modeföretag
    E-post: cecilia.tall@teko.se
    Utsedd av Intressentföreningen för SVID

  • Darja Isaksson
    Digital strateg och ledamot i regeringens innovationsråd
    E-post: darja@darja.se
    Utsedd av Intressentföreningen för SVID

  • Anders Rune
    Chefekonom, Teknikföretagen
    E-post: anders.rune@teknikforetagen.se 
    Utsedd av Intressentföreningen för SVID
Dela sida

SVID, Stiftelsen Svensk Industridesign | Besök: Söder Mälarstrand 29, 3 tr | Post: Söder Mälarstrand 57, 118 25 Stockholm | info@svid.se I 08-406 84 40

Dela

Anmäl dig nu till vårt nyhetsbrev

 

SVID, Stiftelsen Svensk Industridesign | Besök: Söder Mälarstrand 29, 3 tr | Post: Söder Mälarstrand 57, 118 25 Stockholm | info@svid.se I 08-406 84 40